Australia Award for Urban Design

Originating from the Prime Minister’s Urban Design Task Force in 1996, the Australia Award for Urban Design is awarded to Australian urban design initiatives and projects that demonstrate excellence and innovation, and contribute to a wider appreciation of urban design. Below is a list of the recipients of the Award since 2001:

2016

Sydney Park Water Re-Use Project (Winner, Delivered Outcome—Large Scale) Turf Design Studio, Environmental Partnership, Alluvium, Turpin and Crawford Studio, Dragonfly Environmental
Esperance Waterfront (Commendation, Delivered Outcome—Large Scale) Hassell
Monash University Clayton Campus Masterplan (Commendation, Delivered Outcome—Large Scale) MGS Architects, Masterplanners, Monash University, Monash University Design Consultancy
The Goods Line (Winner: Delivered Outcome – Small Scale) Aspect Studios, Sydney Harbour Foreshore Authority, CHROFI, Gartner Rose
Bowen Place Crossing (Winner: Delivered Outcome – Small Scale) Lahznimmo Architects, Spackman Mossop Michaels Landscape Architects
Brisbane Ferry Terminals Floods Renewal (Commendation, Delivered Outcome – Small scale) Cox Architecture, Aurecon, Lat27
City Beach Surf Club and Commercial Development (Commendation, Delivered Outcome – Small scale) Christou Design Group
Green Square Town Centre (Winner, Urban Design, Policies, Programs & Concepts – Large Scale) City of Sydney
Turramurra Community Hub Masterplan (Winner, Urban Design, Policies, Programs & Concepts – Large Scale) CHROFI, Ku-ring-gai Council
Capital Metro – Canberra Light Rail (Commendation, Urban Design, Policies, Programs & Concepts – Large Scale) Hassell, Arup, Transport Canberra
Kingsford Smith Drive Upgrade – Reference Urban Design Framework (Commendation, Urban Design, Policies, Programs & Concepts – Large Scale) Fred St
WGV at White Gum Valley (Winner, Urban Design, Policies, Programs & Concepts – Small Scale) Coda Studio, Urbris, Landcorp, Josh Byrne and Associates

2015

Brookfield Place (Winner, Delivered Outcome—Large Scale) HASSELL, Fitzpatrick + Partners & Brookfield
Sydney Light Rail Inner West Extension (Commendation, Delivered Outcome—Large Scale) HBO+EMTB Urban Landscape Design, John Holland, Transport for NSW, & Aurecon
Dandenong Civic Centre (Commendation, Delivered Outcome—Large Scale) rush\wright associates; Lyons Architecture & Material Thinking
Port Adelaide Renewal: Hart’s Mill Surrounds (Winner: Delivered Outcome – Small Scale) Aspect Studios, Mulloway Studio & Renewal SA
RMIT University A’Beckett Urban Square (Commendation, Delivered Outcome – Small scale) Peter Elliott Architecture + Urban Design, Arup, Taylor Cullity Lethlean & DCWC
The Jewell of Brunswick (Commendation, Delivered Outcome – Small scale) Moreland City Council, Victoria Police, Department of Justice & Melbourne Water
Sydney Water Mural Program (Commendation, Delivered Outcome – Small scale) Sydney Water
Home:LIFE Making Livable Affordable & Sustainable Housing Choices (Winner, Policies, Programs & Concepts – Large Scale) SJB Urban & RMIT University
Sunshine Coast Light Rail: Shaping Our Future (Winner, Policies, Programs & Concepts – Large Scale) Sunshine Coast Council & HASSELL
Better Apartments Policy (Commendation, Policies, Programs & Concepts – Large Scale) NSW Department of Planning and Environment
Victoria Quay Enabling Precinct Plans (Winner, Policies, Programs & Concepts – Small Scale) CODA, Fremantle Ports, Allerding & Associates & Creating Communities
A Performative Landscape (Commendation, Policies, Programs & Concepts – Small Scale) Schored Projects

 

2014

New Acton Precinct (Winner, Delivered Outcome—Large Scale) Molongo Group/ Fender Katsalidis/ Oculus (ACT)
Prince Alfred Park and Pool (Winner, Delivered Outcome—Large Scale) Neeson Murcutt Architects, Sue Barnsley Design, City of Sydney (NSW)
Fremantle Esplanade Youth Plaza (Winner: Delivered Outcome—Small Scale) Convic, City of Fremantle (WA)
Pilbara Vernacular Handbook (Commendation: Policies, Programs and Concepts—Large Scale) CODA Studio, Landcorp (WA)
Darwin City Centre Master Plan (Commendation: Policies, Programs and Concepts—Large Scale) City of Darwin, Northern Territory Government, Design Urban Pty Ltd (NT)
The Goods Line (Winner: Policies, Programs and Concepts—Small Scale) ASPECT Studios with CHROFI for the Sydney Harbour Foreshore Authority (NSW)
Thinking outside ‘the box’: Key design elements for apartments in Ku-ring-gai (Commendation: Policies, Programs and Concepts—Small Scale) Ku-ring-gai Council Strategy and Environment Department (NSW)
King’s Square Urban Design Strategy (Commendation: Policies, Programs and Concepts—Small Scale) CODA Studio, City of Fremantle, Creating Communities Australia (WA)
Urban Voices—celebrating urban design in Australia (Winner: Sustained Contribution to Urban Design—New Award) Bruce Echberg, Bill Chandler, John Byrne

2013

Northern Busway (Windsor to Kedron) (Winner: Delivered OutcomeLarge Scale) Tract Consultants, PBAJV, Thiess John Holland, Transport and Main Roads, Cottee Parker Architects, Bligh Tanner, Hydroplan, Dotdash, Holistic Trees
Revitalising Central Dandenong: Lonsdale St Redevelopment (Commendation: Delivered OutcomeLarge Scale) TCL, BKK
Sydney Laneway Upgrades (Winner: Delivered OutcomeSmall Scale) Aspect Studios with the City of Sydney Council
Linking Canberra City to the Lake (Winner: Policies, Programs & ConceptsLarge Scale) ACT Office of the Coordinator General, Hill Thalis, SMEC Australia, MacroPlan Dimasi, JILA, Tania Parkes Consulting

2012

Darling Quarter, NSW (Winner: Delivered Outcome—Large Scale) Lend Lease
Taronga Zoo, NSW (Commendation: Delivered Outcome—Large Scale) BVN Architecture
River Quay, Queensland (Winner: Delivered Outcome—Small Scale) Arkhefield Architects and Interior Design and Cardno S.P.L.A.T Landscape Architects
Parramatta River Urban Design Strategy, NSW (Winner: Policies, Programs & Concepts—Large Scale) McGregor Coxall
The Future of Penrith, Penrith of the Future, NSW (Winner: Policies, Programs & Concepts—Small Scale) Campement Urbain
The Next Generation Planning Handbook, Queensland (Commendation: Policies, Programs & Concepts—Small Scale) Diecke Richards

2011

SW1 South Bank Urban Village, Queensland (Winner) South Bank Corporation, Cox Rayner Architects
Urban Renewal Brisbane—20 years, Queensland (Special Commendation) Brisbane City Council
Renewing Rhodes, NSW (Special Commendation) City of Canada Bay Council
Submission to Barangaroo Concept Plan (Mod 4), NSW (Special Commendation) City of Sydney

2010

Inner Northern Busway, Queensland (Winner) Queensland Department of Transport, BVN Architecture
The Geelong Youth Activities Precinct, Victoria (Winner) City of Greater Geelong
Beyond the Pavement: RTA urban design policy, procedures and design principles, NSW (Winner) NSW Road Traffic Authority Urban Design Section

2009

Paddington Reservoir Gardens, NSW (Winner) City of Sydney
Transforming Australian Cities, Victoria (Winner) Victorian Government and City of Melbourne
Sustainable Sydney 2030—The Vision, NSW (Commendation) City of Sydney

2008

Bendigo City Centre: a journey of transformation and commitment to quality, Victoria (Winner) City of Greater Bendigo, Don Goldsworthy and Associates
Glenelg Tramline Extension, South Australia (Commendation) GHD, Department Energy, Transport and Infrastructure
The Landcom Guidelines, NSW (Commendation) Landcom, Arup, Australia Street Company, CLOUSTON Associates, Cox Richardson Architects + Planners, dKO Architecture NSW, Earthscape Horticultural Services, Ecological Engineering, EDAW, Elton Consulting, GM Urban Design and Architecture, Guppy & Associates, Heather Nesbitt Planning, Integrated Design Group, JMD Design, Tangent Leisure Consultants, The Treadstone Company, v2i

2007

Coastal Towns Design Framework, Victoria (Winner) Department of Sustainability and Environment, East Gippsland and Wellington Shire Councils, Gippsland Coastal Board. Meinhardt Infrastructure & Environment, Urban Initiatives, Urban Futures Consulting, Saturn Corporate Resources and Ecology Australia

2006

Balaclava Walk and Community Housing, Victoria (Winner) City of Port Philip, MGS Architects
North Terrace Redevelopment, South Australia (Winner) City of Adelaide, Taylor Cullity Lethlean
My Neighbourhood, NSW (Education Award) Landcom, Nectarine, Annand Alcock Urban Design, Gabrielle Morrish Urban Design
Sandridge Bridge Precinct Redevelopment, Victoria (Public Domain Award) Victorian Government, Department of Sustainability and Environment, City of Melbourne

2005

Places for People and Melbourne CBD and Pedestrian Traffic Study, Victoria (Winner) City of Melbourne, Gehl Architects
Melbourne CBD and Pedestrian Traffic Study, Victoria (Winner) Coomes Consulting Group, John Piper
(commissioned by the City of Melbourne)
NSW Coastal Urban Design Initiative 20022005 and beyond, incorporating the:

  • Coastal Design Guidelines for NSW
  • Narooma Structure Plan, Westport Urban Structure & Built Form Study
  • Snug Cove Masterplan.

(Strategic Urban Design Award)

  • Urban Design Advisory Service (former) for Coastal Council of NSW (former), Tourism NSW & Planning NSW (former)
  • Office of Knowledge Science & Information, Urban Design Advisory Service (former) for Eurobodalla Shire Council, DIPNR (South Coast Office)
  • Urban Design Advisory Service (former), Ruker & Associates Urban Design for Hastings Council
  • Urban Design Advisory Service (former) for Bega Valley Council and DIPNR (South Coast Office)
Point Fraser Stage 1, Western Australia (Public Domain Award) Syrinx Environmental, City of Perth
Fluid City: Transforming Melbourne’s Urban Waterfront, Victoria (Research and Publication Award) Kim Dovey from the University of Melbourne

2004

Melbourne Docklands project—an Innovative Strategy for Designed Development, Victoria (Winner) VicUrban
Leadership in Australian Urban Design (Leadership Merit Award) Landcom
A Distinct Advantage, South Australia (Metropolitan Strategy Merit Award) Planning SA
Bondi Junction Town Square Precinct Urban Design Master Plan, NSW (Urban Guidelines Merit Award) Jahn Associates
QV project in Melbourne’s CBD, Victoria (Urban Development Merit Award) NH Architecture
Victoria Park Urban Renewal project, NSW (Public Domain Award) Hassell, NSW Government Architects Office
Walsh Bay Redevelopment, Phase A, Sydney Harbour, NSW (Heritage Waterfront Award) Walsh Bay Partnership, HPA & PTW (architects in association)

2003

Cairns Esplanade, Queensland (Winner) City of Cairns, Tract Consultants, Cox Raynor
Commonwealth Place, ACT(Honourable Mention) Durbach Block Architects, Sue Barnsley Design—Landscape Architects
Kogarah’s Town Centre Project, NSW (Honourable Mention) Kogarah Council, Allan Jack and Cottier Architects
Birrarung Marr Park, Victoria (Commendation) City of Melbourne’s City Projects, Arts and Culture Division with Taylor Cullity Lethlean and Swaney Draper

2002

Steampacket Place, Geelong Waterfront, Victoria (Winner) City of Greater Geelong, Taylor Cullity Lethlean,
Brighton New Town Neighbourhood One, Wester Australia (Merit for Urban Design Excellence) Peter Chappell, Ian Everett for the Brighton Joint Venture
Newbury Estate, NSW(Merit for Urban Design Excellence) HPA, Landcom/Mirvac Partnership
The Conservatorium of Music, NSW (Merit for Urban Design Excellence) NSW Government Architect, Daryl Jackson, Robin Dyke, Robert Tanner for the Department of Education and Training
Design Quality Program, NSW (Merit for Urban Design Excellence) Urban Design Advisory Service for Planning NSW

2001

Gosnells town centre revitalisation, Western Australia (Winner) City of Gosnells

 

Bookmark and Share
Print
Last modified: October 19, 2016